Instagram'a Erişim Neden Engellendi?

Instagram'a Erişim Neden Engellendi?

Sosyal medya herkes tarafından sevilerek kullanılan bir paylaşım aracıdır. Son zamanlarda insanlar yüz yüze iletişimden çok sosyal medya üzerinden birbirlerini takip ederek haberleşmeye başlamışlardır. Sosyal medya uygulamalarından en popüler fotoğraf paylaşım aracı olan instagram sayesinde insanlar günlük hayatlarının neredeyse her anını fotoğraflayarak takipçileri ile paylaşmaktadır. Son zamanlarda çok fazla kullanıcıya ulaşması ile diğer sosyal paylaşım araçlarını gölgesinde bırakan bu uygulama birçok farklı özelliği ile tercih edilir hale gelmiştir.

Paylaşım özgürlüğü engellenmemeli

İnstagram uygulaması herkes tarafından gün içerisinde sık sık takip edilir. Bazı dönemlerde bağlantı sorunu yaşandığında instagram kullanıcıları büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Dünya üzerinde ya da ülkemizde gelişen bir takım sebeplerden dolayı sosyal medya yasağı sık sık getirilen bir durumdur. Bu durumlarda kullanıcılar instagrama erişim neden engellendi sorusunun cevabını aramaya başlarlar. İnternet yasağı yüzünden kişisel hesaplarına erişemeyen instagram kullanıcıları paylaşım özgürlüğünün kısıtlanmasından hiç hoşnut olmamaktadırlar. Hayatlarının en özel anlarını fotoğraflayarak instagramda paylaşmak son zamanlarda popüler olmuş davranışlardan biridir. Hikaye yayınlama özelliği ile günlük paylaşım yaparak 24 saat içinde takipçileri tarafından paylaşımların görüntülenmesi ve sonrasında otomatik olarak silinmesi insanlara anlık durum bilgisi verme şansını tanımaktadır. Bunun yanı sıra canlı yayın yapılabilen instagram sayesinde özel anların canlı olarak diğer kullanıcılar ile paylaşılması da mümkün olmaktadır. Sürekli geliştirilerek kullanıcılarına sayısız imkân sağlayan bu uygulamaya erişim yasağı getirildiği zamanlarda kullanılabilmesi için birçok yöntem vardır.

Erişim yasağına çözüm getiren yöntemler

İnstagram gibi birçok sosyal medyaya erişim engellendiğinde kullanıcıların uygulamalara girebilmesi için yapılması gereken şeylerden birisi dns değiştirmektir. Bu oldukça basit gerçekleşebilen yöntem sayesinde instagram hesaplarına erişim kolaylıkla sağlanabilir. Dns değiştirme işlemi herkes tarafından bilinmeyen yöntemler arasındadır. Bilinmeyenler için yol gösterici olması adına bu işlemin nasıl gerçekleştiği konusunda bilgi vermek amaçlı bu yazı hazırlanmıştır. Dns değiştirmek için ağ paylaşım ayarlarına girilmesi gerekir. Ağ paylaşım merkezine girdikten sonra bağdaştırıcı ayarlarını değiştirmek için bağdaştırıcı ayarları değiştir yazısına tıklanmalıdır. Kullanılan internet üzerine iki kez tıklanarak özellikler kutucuğuna girilmelidir. Bu sayfada karşınıza gelen  “İnternet Protokol Sürüm 4 “ ibaresine girerek dns numaralarını değiştirmek gerekir. Bu işlemden önce yapılması gereken önemli bir unsur ise önceki dns numarasının bir yere kayıt edilmesidir. Aksi takdirde sorunlar yaşanabilir.

Dns sayılarının yazdığı yerden yeni numaralar girerek dns değiştirme işlemini gerçekleştirdiğinizde ulaşamadığınız instagram hesabınıza rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Bu işlem dışında IP adresi değiştirmek de alternatif yöntemler arasındadır. İnstagrama erişim engellediğinde oturup engelin kalkmasını beklemek yerine bu kolay ve etkili yöntemlerden birini tercih etmek sizin için büyük kolaylık sağlar. Bu sayede sosyal medya üzerinden paylaşım özgürlüğünüzün kısıtlanmasına izin vermeyerek dilediğiniz an dilediğiniz yerde paylaşımlarınıza devam edebilirsiniz. İnstagramın size sunduğu bir sürü yeni özelliğinden yararlanarak takipçilerinizin paylaşımlarını görmekten geri kalmak istemeyenlerin bu yöntemleri sıklıkla uyguladığı bilinmektedir. Erişim engellemesi dışında instagrama ulaşılmamasının sebepleri arasında uygulama hatası da yer almaktadır. Bu durumda instagram uygulamasını indirdiğiniz akıllı telefonunuzdan uygulamayı silerek yeniden yüklemek gerekebilir. Ayrıca instagrama erişilemediği durumlarda bunun bir sebebi de bazen kullandığınız internet bağlantısından kaynaklı sorunlar olabilir. Sebebini gerçek anlamda öğrenmeden dns değiştirmek gibi yollara başvurmamak gerekir. Bağlantı hatası yaşanılan zamanlarda çevrenizdekilerle iletişime geçerek sorunun sadece sizde mi yoksa genel bir problem mi olduğunu araştırmanız önemli ve gerekli bir durumdur. Nedenini öğrendikten sonra sorunu çözmek sorunu bilmeden uğraşmaktan daha kısa zaman alır.

instagram dns,instagram kapandı,instagram hacklendi,instagram engellendi,instagrama giremiyorum,